O nás

S kým budete cvičit a tančit?

Jmenuji se Dita Elen Lahournat.  Vystudovala jsem Taneční konzervatoř hlavního města Prahy, poté jsem se stala členkou Národního divadla a Laterny magiky v Praze. Později jsem řadu let tančila v souborech moderního tance v Miláně a New Yorku, kde jsem též pracovala jako lektorka tance a modelka. Nyní se věnuji výuce Port de bras, posilování s váhou vlastního těla, taneční průpravě pro děti a meditačnímu tanci. V roce 2012 jsem absolvovala instruktorský kurz "trenér fitness" (škola Active Wellness).

 

Co vám cvičení Port de bras přinese?

  • Zlepšíte si držení těla
  • Posílíte všechny skupiny svalů, především zádové a břišní svalstvo
  • Uvolníte si páteř a kloubní spojení
  • Zlepšíte koordinaci svých pohybů
  • Budete pružnější a elegantnější
  • Vaše chůze i ostatní každodenní pohyby se stanou ladnějšími
  • Zdokonalíte si rovnováhu
  • Uvolníte se fyzicky i psychicky, budete se cítit lépe 
  • Máte-li problémy s nadváhou, upraví se vaše hmotnost

 

Co je to Port de bras?

Cvičení Port de bras propojuje tanec, posilování s váhou vlastního těla a strečink. Port de Bras je v baletu označení pro ladnou práci paží. Tento originální program založili mistři ve svém oboru - Julio Dieguez Papi (fyzioterapeut, mezinárodní prezentér a školitel aerobních a body&mind forem ze Španělska) a Vladimir Snezhik (uznávaný choreograf z Ruska). Port de bras spadá do cvičení z řady Body& Mind, které vede k uvolnění mysli i těla.

Při cvičení se člověk soustředí na své pohyby a učí se dokonale ovládat své tělo. Při Port de bras se tančí, posiluje a protahují se zkrácené svaly.  Lze tedy říci, že Port de bras je pomalý tanec,  ladný a přirozený, jenž především dbá na správné držení těla. Nejedná se tedy o žádné divoké třeštění při rychlé hudbě, které často zatěžuje klouby, ale přesto se připravte, že se pořádně zapotíte.

 

Kdo může Port de bras cvičit?

Přesto, že vám dá Port de bras zabrat, rozhodně se nemusíte ničeho bát. S tréninkem může začít opravdu každý, kdo má chuť, tedy i člověk, který nemá s tancem žádné zkušenosti. Port de bras nejspíše zaujme ty, kteří mají rádi tanec, ale zumba, mamba či aerobik jsou pro ně příliš rychlé. Podobně by Port de bras mohla být zajímavou alternativou pro ty, kdo se rádi koncentrují na své tělo, ale jóga, pilates či tai-chi jsou pro ně příliš statické. Port de bras je výborné cvičení při bolestech zad a mohou ho cvičit i těhotné ženy.

 

Jak vypadá lekce Port de bras? 

Lekce Port de bras začíná pomalým zahřátím. Pak lektorka ukazuje základní pohyby rukou, k nimž se později přidávají pohyby nohou. Taneční pohyby střídáme s jednoduchými posilovacími cviky a strečinkem.

Později  se nacvičuje jednoduchá choreografie, která je vymyšlená tak, aby ji zvládl i úplný začátečník. Po celou dobu cvičení dbá lektorka na to, aby tanečníci pohyby prováděli správně. Velký důraz je kladen na práci paží. Tančí se i v balančních polohách, které posilují stabilizační systém.

Lekci člověk opouští s pocitem lehkosti, pružnosti a větší odolností vůči všem problémům. Tančí se na klidnou, pomalejší hudbu, která uvolňuje a navozuje příjemnou atmosféru (ethnic ambients či chillout).

 

Co s sebou na cvičení Port de bras? 

Stačí pohodlné oblečení nebo baletní dres, můžete si vzít i taneční sukýnku. Cvičí se naboso, v ponožkách nebo baletních piškotách. Je dobré mít po ruce ručník a něco k pití.

 

Na závěr

Nemusíte se bát, že toto cvičení nezvládnete. Tato lekce je vhodná pro všechny, není třeba umět základy tance. Vše se naučíte v průběhu lekce.

Tanec je skvělá psychická terapie!

Těším se na vás:-)